sowie

Zamek Książ w Wałbrzychu, Imprezy Zamek Książ oraz Konferencje na zamkach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-06-12 08:43

Ostatni komentarz:

Było nawet fajnie. Potańcówka też, tylko trochę krótko.
Miło, że nie występował zespół Krąg trzeci raz z tym samym programem.Szkoda, że nie było zadaszonej sceny przed zamkiem bo trochę ciasno było przy wejściu.
Dzieciaczki z obrzędu były zajefajnym widoczkiem. Zwłaszcza sceny z ogniem i puszczanie wianków. Ładnie to przygotowali.
Ten teatr z zamku też wesoły. Nie wiedziałem nawet, że tam jest teatr. Czy ktoś może powiedzieć czy coś o nich wie?
Pozdrawiam
Hubert ; od redakcji: zapewne chodzi o Teatr William-E?

 


dodany: 2009.06.21 13:13:51
przez: KuPało
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-31 12:56

Ostatni komentarz: odbudowac stary ksiaz . bedzie druga atrakcja ksiaza . komitet odbudowy starego ksiaza /alte burg / ,
dodany: 2009.04.25 08:22:14
przez: stary ksiaz
czytaj więcej
Data newsa: 2008-11-26 15:42

Ostatni komentarz: a co z zamkiem stary ksiaz on tez zasluguje na odbudowe
dodany: 2009.01.22 13:01:30
przez: stary ksiaz
czytaj więcej
Data newsa: 2008-12-08 10:51

Ostatni komentarz: odbudowac zamek stary ksiaz hanba dla polakow
dodany: 2009.01.09 17:02:17
przez: stary ksiaz
czytaj więcej
Wiedeń - dziedzictwo Habsburgów i najstarszy park rozrywki
2022-09-08 12:09

Stolicę Austrii można by było spokojnie nazwać stolicą europejskiej kultury i nikt by się za to nie obraził (chyba!). W Wiedniu znajdziemy od groma miejsc związanych z kulturą, a to tylko początek jego zalet. Mało która europejska stolica jest tak zielona jak on. Cudowne parki, po drodze do nich słynne wiedeńskie kawiarenki… no i jeszcze zabytki! Trudno skrócić w tak krótkim opisie to, co Wiedeń ma do zaoferowania. Lepiej po prostu się w to wgłębić, więc zapraszam do czytania Poradnika Podróżnika o Wiedniu!


Zasady wjazdu

 

 

Polacy mogą przekraczać austriacką granicę na podstawie dowodu osobistego lub paszportu tak jak w całej Unii Europejskiej. Na granicach nie obowiązuje kontrola osobista, ponieważ Austria, tak jak Polska, należy do Strefy Schengen.

 

 

Od 16 maja 2022 roku osoby podróżujące do Austrii i w tranzycie przez Austrię przekraczając granicę nie muszą posiadać dokumentu potwierdzającego szczepienie, ozdrowienie lub negatywny wynik testu, nie podlegają kwarantannie oraz obowiązkowi elektronicznej rejestracji.

 

 

Podróż z Polski

 

 

Do Wiednia możemy dolecieć z kilku lotnisk w Polsce: Kraków-Balice, Warszawa-Modlin, Gdańsk-Rębiechowo, Warszawa-Chopina. Droższym wyborem będzie narodowy austriacki przewoźnik, Austrian Airlines, który wykonuje loty do Wiednia z Warszawy-Chopina i Krakowa.

 

 

Tańszą alternatywą będzie dobrze nam znany Ryanair, który do Wiednia lata z Krakowa, Warszawy-Modlin i Gdańska.

 

 

Sam lot do stolicy Austrii nie jest długi i w zależności od miejsca wylotu może trwać od godziny do półtorej godziny. Ważnym aspektem jednak będzie dostanie się z lotniska do centrum Wiednia.

 

 

Do centrum Wiednia z lotniska możemy dostać się na parę sposobów:

 

City Airport Train (CAT) – najszybszy sposób dostanie się do centrum komunikacją miejską. Pociąg jeździ co pół godziny do stacji Wien Mitte i podróż nim zajmuje zaledwie 16 minut. Bilet jednorazowy kosztuje 12 euro, w dwie strony 21 euro.
Pociągi Railjet ÖBB – to pociągi Railjet Austriackich Kolei Federalnych (ÖBB). Kursują dwa razy na godzinę do dworca głównego w Wiedniu oraz do stacji Wien Meidling. Cena za przejazd dla osoby dorosłej to 4,30 euro.

Szybka kolej miejska S7 – odjeżdża do centrum Wiednia co pół godziny i zatrzymuje się na stacjach Wien Mitte i Wien Praterstern. Do tej pierwszej podróż trwa około 25 minut, do drugiej 30 minut.
Połączenia autobusowe Vienna Airport Lines – alternatywą dla pociągów jest podróż autobusem po centrum. Bilet w jedną stronę kosztuje 8 euro, w dwie strony 13 euro.
Taksówka – średnia cena za taksówkę z lotniska do centrum to 36 euro.

 

 

Noclegi

 

 

Wiedeń jest miastem rozległym, lecz przez dobrze zorganizowaną komunikację miejską nawet nocleg z dala od centrum jest dobrym rozwiązaniem. Oczywiście najwygodniej jest znaleźć nocleg w Innere Stadt, czyli głównej dzielnicy Wiednia. My mamy dla was kilka propozycji noclegów z różnych części Wiednia:

 

Beutiful Apartment near the center
Viktoria
Superbude Wien Prater
Hotel Mercure Wien Westbahnhof

 

 

Transport na miejscu

 

 

Komunikacja miejska w Wiedniu jest bardzo dobrze zorganizowana i komfortowa. Po centrum można na spokojnie poruszać się pieszo, ale do dalszych atrakcji wygodnie możemy dojechać tramwajem, autobusem lub metrem.

 

 

Tramwaj – Wiedeń ma jedną z najdłuższych sieci linii tramwajowych na świecie. Łącznie po mieście kursuje 28 linii tramwajowych.

 

 

Autobusy miejskie – po całym Wiedniu jeździ 131 linii autobusowych. Dzielą się one na nocne i dzienne, nocne jeżdżą od 0:30 do 5:00.

 

 

Metro – w Wiedniu jest dostępnych 5 linii metra – U1, U2, U3, U4 i U6. W całym mieście jest łącznie 109 przystanków i jest to najszybszy rodzaj komunikacji miejskiej.

 

 

Co do Biletów, to jedne bilety obowiązują na wszystko: metro, tramwaje i autobusy. Bilet jednorazowy jest ważny do momentu dotarcia do wybranego przystanku końcowego, nawet wliczając przesiadki.

 

 

Ceny biletów

 

Bilet jednorazowy: € 2,40 (ulgowy dla dzieci € 1,20)
24-godzinny bilet sieciowy: € 8,00
48-godzinny bilet sieciowy: € 14,10
72-godzinny bilet sieciowy: € 17,10
bilet tygodniowy (obowiązuje tylko od poniedziałku do poniedziałku do godz. 9.00): € 17,10

 

 

Bilety można kupić w automatach na stacjach metra, w specjalnych punktach sprzedaży lub Online, w sklepach tytoniowych i przez telefon komórkowy w aplikacji wienerlinien.

 

 

Środki płatnicze

 

 

Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możecie po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę, w tym na obowiązujące w Austrii euro.

 

 

Przykładowe ceny w Wiedniu:

 

bułka kajzerka – 0,25 euro
masło – 1,5 euro za kostkę standardową
mleko – 1,10 euro za litr
filet z kurczaka – 9,20 euro za kg
ryż – 1,30 euro za kg
woda – 0,60 euro za 1,5 litra
Herbata mrożona 1,5 l – 1,30 euro
wino ze średniej półki – od 5 do 10 euro za butelkę
kiełbaska z musztardą i chrzanem w foodtrucku – 4 euro
zupa w restauracji – od 4,80 do 5,50 euro za porcje
pizza – 12 euro
sznycel po wiedeńsku – 17-20 euro
gałka lodów – 2 euro

 

 

Co zwiedzić w Wiedniu?

 

 

Koniecznie trzeba odwiedzić poniższe miejsca:

Pałac Schönbrunn
Katedra św. Szczepana w Wiedniu
The Hofburg
Belweder w Wiedniu
Kunsthistorisches Museum Wien
Opera Wiedeńska
Wiener Prater
MuseumsQuartier
Naschmarkt
Zoo Vienna
Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu
Ratusz w Wiedniu
Hundertwasserhaus
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

 

 

Poradnik został stworzony przez Bartosza Jaglarza w czerwcu 2022 roku. Podobało się? Sprawdź inne Poradniki Podróżnika!

 

więcej informacji nt. atrakcje w Wiedniu: podrozezhubertem.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: