Było nawet fajnie. Potańcówka też, tylko trochę krótko.
Miło, że nie występował zespół Krąg trzeci raz z tym samym programem.Szkoda, że nie było zadaszonej sceny przed zamkiem bo trochę ciasno było przy wejściu.
Dzieciaczki z obrzędu były zajefajnym widoczkiem. Zwłaszcza sceny z ogniem i puszczanie wianków. Ładnie to przygotowali.
Ten teatr z zamku też wesoły. Nie wiedziałem nawet, że tam jest teatr. Czy ktoś może powiedzieć czy coś o nich wie?
Pozdrawiam
Hubert ; od redakcji: zapewne chodzi o Teatr William-E?
"Opowieści z krypty czyli tajemnice pochówków właścicieli Książa i Pszczyny w świetle najnowszych badań archeologicznych". W imieniu prezes Zamku Książ w Wałbrzychu Anny Żabskiej oraz prezesa Fundacji Księżnej Daisy von Pless Mateusza Mykytyszyna zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „O historii na żywo”.
Spotkanie odbędzie się w Sali Krzywej na drugim piętrze (dawnym gabinet pracy księcia Hansa Heinricha XV von Pless) 8 lutego 2018 r., (czwartek) o godzinie 17:30.
Gościem wydarzenia będzie Sławomir Kulpa, archeolog, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Spotkanie poprowadzi Mateusz Mykytyszyn, Prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.
Wstęp wolny!
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze awizacje w Punkcie Obsługi Klienta (pierwszeństwo mają osoby zaawizowane):
tel. 74 66 43 834 / 872
e mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl
Autor jest archeologiem z wieloletnim doświadczeniem, kierującym lub współkierującym badaniami miast śląskich. Częścią tego świata są cmentarze oraz krypty. Przedmiotem spotkania będą krypty właścicieli Książa i Pszczyny. Prowadzone badania mają wymiar interdyscyplinarny, gdzie w skład grupy badawczej wchodzą nie tylko archeolodzy, ale także antropolodzy, konserwatorzy i paleobotanicy. Sławomir Kulpa zaprezentuje nieznane zdjęcia z krypty oraz film z otwarcia po 325 latach sarkofagu hrabiny Susanny von Hochberg, żony hrabiego Hansa Heinricha I.
Krypty są wyjątkowym miejscem, które opowiadają nam o żyjących tu ludziach, ich życiu doczesnym i ostatniej woli, chorobach, diecie, modzie, religijności oraz obrządku pogrzebowym.
W skład zespołu pracującego obecnie w Kościele Świętego Mikołaja w Świebodzicach wchodzą : dr hab. Henryk Głąb (antropolog, Uniwersytet Jagielloński, Zakład Antropologii), dr hab. Małgorzata Grupa prof. UMK (archeolog, konserwator zabytków, specjalista ds. tkanin zabytkowych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Archeologii i Etnologii), dr Mirosław Furmanek (archeolog, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Archeologii), Sławomir Kulpa (archeolog, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim), dr Norbert Mika (historyk), Adrian Podgórski (archeolog, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim), Agnieszka i Tomasz Trzos (konserwatorzy dzieł sztuki, A.T. Pracownia Konserwacji Zabytków w Tychach), Agata Sady (archeobotanik, Muzeum Śląskie w Katowicach).
Prace są finansowane przez Śląskiego Konserwatora Zabytków i Gminą Miasta Świebodzice.
DODATKOWA INFORMACJA:
Świebodzice – krypta Hochbergów przy kościele św. Mikołaja
Świątynia powstała najpewniej już w II połowie XIII w. wraz z lokacją miasta. W 1268 r. poświadczony został kapłan ze Świebodzic, dla którego kościół w Pełcznicy (obecnie Ciernie) był jego kościołem macierzystym. Od XVI do XIX wieku w podziemiach kościoła grzebani byli panowie na Książu z rodziny von Hochberg.
W krypcie zachowało się dziewięć trumien dawnych i jedna współczesna nam, w której złożone szczątki z tych najbardziej zniszczonych. Hipotetycznie, można więc przyjąć, że było więcej niż dziewięć osób, które znalazły tu miejsce wiecznego spoczynku. Na pewno w krypcie spoczęli Hans Heinrich I (10.12.1598 – 9,08,1671), syn Henryka na Olszanach, jako pierwszy w rodzinie uhonorowany tytułem barona i hrabiego, członek rady cesarskiej, również spoczął w Świebodzicach. Był on dwukrotnie żonaty: z Heleną von Gellhorn (1627) i Suzanną Jadwigą von Schaffgotsch. Herby Gellhornów i Schaffgotschów, wyraźnie widoczne na dwóch trumnach. Małżonkowie Anna Emilia Anhalt-Pless (1770 – 1830) i Hans Heinrich VI (22.04.1768 – 7.05.1833) także spoczęli w krypcie pod kościołem Św. Mikołaja. W Świebodzicach spoczywają także Hans Heinrich X (2.12.1806 – 20.12.1885), pierwszego księcia von Pless i jego dwóch żon: Idy Philippiny Ottilii von Stechow i Adhelheid von Stechow.
Zamek Książ zaprasza na XXVIII Festiwal Kwiatów i Sztuki w dniach od 30 kwietnia do 03 maja 2016r.
Majowy „Festiwal Kwiatów i Sztuki” to sposób w jaki witamy powracającą do życia wiosnę: poprzez girlandy kwiatów, zachwycające aranżacje florystyczne, niesamowite występy artystyczne, pokazy i animacje, tańce dworskie oraz warsztaty formowania drzewek bonsai. W tym czasie Zamek Książ zamienia się w bijące serce Dolnego Śląska – to właśnie tu gromadzi się tysiące turystów, fascynatów roślin i miłośników ogrodnictwa z całej Polski. Bajeczny wygląd zamku połączony z wyjątkowym programem artystycznym, sprawia, że „Festiwal Kwiatów i Sztuki” to jedna z najciekawszych, i na pewno najbarwniejszych, propozycji na spędzenie majówki w Polsce.W Książu kochamy kwiaty, a ich święto celebrujemy hucznie!
Louis Hardouin senior (1877- 1954), z St. Benoit we Francji, szef kuchni na dworze książąt von Pless w Książu od 1909 do 1925 roku. Wcześniej pracował w rezydencjach arystokratycznych Londynu. Mistrz wykwintnej kuchni był także obdarzony wyjątkowym talentem fotograficznym. Przez ponad 20 lat utrwalał na szklanych, stereoskopowych negatywach zamek Książ i jego okolice, książęcą rodzinę, krewnych Hochbergów, a także znamienitych gości odwiedzających ich siedziby. Główny temat jego zdjęć stanowią ludzie zatrudnieni w zamku, pokazani w dni powszednie i świąteczne. Po wybuchu I wojny światowej, francuski szef kucharzy zamkowych stał się jedną z pierwszych ofiar nagonki na cudzoziemców z krajów Ententy przebywających w cesarskich Niemczech. Ze względu na zamiłowanie do fotografii był podejrzewany i oskarżany o szpiegostwo.
czytaj więcejFotografie, rzadkie dokumenty oraz niezwykła historia ich powrotu z Kanady na Śląsk. Rozmawiamy z Michałem Wyszowskim, redaktorem Radia Wrocław, który brał udział w wyprawie po „skarb zamku Książ”.
- Jak narodził się pomysł wyprawy do Kanady?
- Kilka lat temu Jean Wessel wysłała album z pierwszymi zdjęciami do Książa. Mieliśmy więc jej adres i postanowiliśmy to wykorzystać. Szybko ustaliliśmy telefon. Nagraliśmy się na skrzynkę w jej telefonie. Na odpowiedź nie musieliśmy długo czekać. Po dwóch tygodniach powiedziała „przyjeżdżajcie’’.
Blisko 1500 fotografii z początku XX wieku trafiło do zamku Książ. Znakomitą kolekcję autorstwa Louisa Hadouina pozyskali dla Wałbrzycha przedstawiciele Zamku Książ, fundacji Księżnej Daisy von Pless oraz redaktor radia Wrocław.
Trzon kolekcji Louisa Hardouina stanowi 41 prawie stuletnich kaset zawierających około osiemset ujęć zamku Książ, jego otoczenia, a także rezydencji rodziny Hochbergów na Górnym Śląsku, zamku w Pszczynie i pałacyku myśliwskiego w Promnicach. Nadworny kucharz książąt von Pless w latach 1909-1926 fotografował z pasją i niemal bezustannie. Bajeczna kolekcja, w której posiadanie wszedł Zamek Książ w Wałbrzychu przy współpracy z Fundacją Księżnej Daisy von Pless, w latach 80-tych ubiegłego stulecia trafiła z Londynu do Burlington w Kanadzie. Odziedziczyła ją wnuczka autora zdjęć, pani Jean Wessel, córka Louise’a Hardouine’a Jr (1906-1986).
Na wałbrzyskim rynku wydawniczym pojawi się niebawem publikacja pod wieloma względami unikatowa. „Instytucje dla dobra górników Kopalń Książańskich Jego Wysokości, Księcia von Pless w Wałbrzychu na Śląsku” pokazują górnicze miasto, którego już nie ma. Miasto z 1904, w którym życie pracownika książęcej kopalni było zorganizowane od zmierzchu do świtu, łącznie z czasem wolnym i miejscem w którym robił zakupy. Premiera wydawnictwa dla czytelników i mediów odbędzie się 10 kwietnia w Sali Maksymiliana w Zamku Książ o godzinie 17:30. Książkę będzie podpisywał osobiście książę Bolko von Pless.
czytaj więcej