Było nawet fajnie. Potańcówka też, tylko trochę krótko.
Miło, że nie występował zespół Krąg trzeci raz z tym samym programem.Szkoda, że nie było zadaszonej sceny przed zamkiem bo trochę ciasno było przy wejściu.
Dzieciaczki z obrzędu były zajefajnym widoczkiem. Zwłaszcza sceny z ogniem i puszczanie wianków. Ładnie to przygotowali.
Ten teatr z zamku też wesoły. Nie wiedziałem nawet, że tam jest teatr. Czy ktoś może powiedzieć czy coś o nich wie?
Pozdrawiam
Hubert ; od redakcji: zapewne chodzi o Teatr William-E?
25 czerwca w Sali Maksymiliana zamku Książ odbędą się obchody Dnia Wałbrzyskiego Twórcy, połączone z koncertem promocyjnym VII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy oraz wernisażem wspólnej wystawy prac Kazimierza Starościaka, Eugeniusza Kiszczaka i Krzysztofa Jędrzejca. Początek uroczystości o godz. 18.00.
W programie obchodów zaplanowano m.in. wręczenie nagród Rady Miejskiej Wałbrzycha za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury, wręczenie stypendiów Prezydenta Wałbrzycha dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury, koncert promujący VII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy - w programie koncertu sonaty Fryderyka Chopina i Siergieja Rachmaninowa. Po koncercie wernisaż wystawy prac Kazimierza Starościaka, Eugeniusza Kiszczaka i Krzysztofa Jędrzejca.
Informacje o nagrodzonych:
1. Małgorzata Wiłkomirska jest jedną z najbardziej zasłużonych osób zajmujących się upowszechnianiem kultury muzycznej na terenie Wałbrzycha i w regionie. Od 1980 r. pracuje jako prelegentka i w tym czasie wzięła udział w blisko 15000 koncertów edukacyjnych dla dzieci - tylko w 2009 r. zorganizowała i wykonała 680 koncertów edukacyjnych w przedszkolach i szkołach całego Dolnego Śląska. Koncerty te są unikalną forma upowszechniania muzyki wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Małgorzata Wiłkomirska poza działalnością prelegencką udziela się także w ruchu amatorskim. W 1999 r. założyła i do dziś kieruje Chórem Millenium, a od 2007 r. prowadzi również Chór Frankofonów.
2. Danuta Szymala jest autorką licznych wystaw rękodzieła artystycznego na terenie Wałbrzycha. Prowadzi społecznie Koło Rękodzieła przy Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Wałbrzychu. Za swoją społeczną pracę w 2007 r. została nominowana do tytułu Wolontariusza Roku, a w 2008 r. za działalność na rzecz aktywności seniorów otrzymała wyróżnienie. Danuta Szymala w 2009 r. w ramach programu "Seniorzy w Akcji" zorganizowała Przegląd Dorobku Artystycznego Seniorów. Prowadzone przez nią Koło Rękodzieła pomaga swoim członkom rozwijać pasje, przedstawiać i promować w społeczeństwie tradycje ludowe oraz zachować ciągłość kultury ludowej na terenie Miasta Wałbrzycha.
Informacje o stypendystach:
1. Małgorzata Rykowska - autorka dwóch podręczników, ćwiczeń oraz programu nauczania muzyki dla klas szkół podstawowych. Prowadzi amatorski zespół Gospel, ponadto przygotowuje uczniów do udziału w konkursach muzycznych.
Program stypendium: opracowanie poradnika metodycznego dla osób zajmujących się prowadzeniem zajęć muzycznych w placówkach oświatowych.
2. Zbigniew Szałko - autor dwóch podręczników do nauczania muzyki i czternastu materiałów repertuarowych dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Zajmuje się nauczaniem muzyki, propaguje twórczość muzyczną poprzez organizowanie i sponsorowanie festiwali muzycznych. Prowadzi także szkołę muzyczną "OKTAWA".
Program stypendium: wydanie profesjonalnych materiałów dydaktycznych dla potrzeb nauczycieli muzyki oraz zorganizowanie koncertów uczniów szkoły muzycznej "OKTAWA".
3. Roman Gileta - autor dziewięciu tomików poezji, laureat kilkudziesięciu konkursów poetyckich i prozatorskich. Jest Prezesem Stowarzyszenia Środowisk Twórczych oraz wałbrzyskiego oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich. Organizuje wiele imprez literackich i artystycznych.
Program stypendium: przygotowanie książki zawierającej dwanaście opowiadań o Wałbrzychu i jego mieszkańcach.
4. Jerzy Kosmaty - badacz historii górnictwa w regionie wałbrzyskim. Autor 34 referatów naukowych na temat historii górnictwa wałbrzyskiego. Jako rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydał 5 opinii dot. kopalni w Wałbrzychu. Uzyskał doktorat w Instytucie Historii Techniki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie z tematu historii górnictwa wałbrzyskiego.
Program stypendium: opracowanie i wydanie książki pt. "Kształtowanie się technicznej kadry kierowniczej Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego w okresie 1945-2000" (praca doktorska).
5. Barbara Sałaga - autorka prac malarskich. Zajmuje się także wzornictwem przemysłowym w dziedzinie ceramiki oraz grafiką komputerową. Swoje prace prezentowała w Polsce i za granicą. Za swoje prace otrzymała szereg nagród i wyróżnień.
Program stypendium: stypendium artystka zamierza przeznaczyć na przygotowanie cyklu prac malarskich "Spojrzenie Kobiety".
6. Liliana Gronuś - artystka tworzy obrazy z guzików - posiada Certyfikat za unikalną kolekcję obrazów z guzików. Zajmuje się również pisaniem wierszy i bajek dla dzieci - jest współautorką "Baśniowego Wałbrzycha".
Program stypendium: przygotowanie indywidualnej wystawy obrazów z guzików.
Ewa Frąckowiak
Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu
Tel. 74 66 55 189, 602 72 58 31
Fax. 74 66 55 118
Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji zmiany nazwy Powiatu Wałbrzyskiego na Powiat Sudecki. Państwa zdanie jest bardzo ważne.
Dlaczego taka propozycja?
czytaj więcejPrzed nami rodzinny Weekend Rycerski! W dniach 19-20 sierpnia do Zamku Książ zjadą się najdzielniejsi rycerze z Bractwa Zamku Grodno i zaproszą Was do wspólnej zabawy na terenie wioski rycerskiej w godzinach 10:00-17:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!
Lokalizacja: wioska rycerska będzie rozbita na terenie przyzamkowego parku (przy alejce prowadzącej do zamku). W przypadku mocnych opadów deszczu wydarzenie zostanie przeniesione na inny termin.
Podczas tegorocznego Lata w Zamku Książ powrócą cykliczne wydarzenia dla miłośników koni.
Od 6 do 9 lipca, na terenie Stada Ogierów odbędą się Międzynarodowe Zawody w Powożeniu CAI 3*, CAI 2* oraz Mistrzostwa Polski w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi/ Zawody Krajowe w Powożeniu.
Organizatorem wydarzenia jest Stado Ogierów Książ, a wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
XX edycja Festiwalu Księżnej Daisy odbędzie się między 20 a 23 kwietnia 2023. Dni te będą wypełnione wyjątkowymi wydarzeniami artystycznymi w ważnych centrach kulturalnych Wałbrzycha – Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego, w Zamku Książ w Wałbrzychu oraz w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. Bilety na koncerty w Zamku Książ można nabyć na oficlajnej stronie internetowej zamku.
czytaj więcejDrodzy turyści informujemy o godzinach otwarcia zamku i palmiarni od 1 kwietnia 2023 r.
czytaj więcej