Było nawet fajnie. Potańcówka też, tylko trochę krótko.
Miło, że nie występował zespół Krąg trzeci raz z tym samym programem.Szkoda, że nie było zadaszonej sceny przed zamkiem bo trochę ciasno było przy wejściu.
Dzieciaczki z obrzędu były zajefajnym widoczkiem. Zwłaszcza sceny z ogniem i puszczanie wianków. Ładnie to przygotowali.
Ten teatr z zamku też wesoły. Nie wiedziałem nawet, że tam jest teatr. Czy ktoś może powiedzieć czy coś o nich wie?
Pozdrawiam
Hubert ; od redakcji: zapewne chodzi o Teatr William-E?
25 czerwca w Sali Maksymiliana zamku Książ odbędą się obchody Dnia Wałbrzyskiego Twórcy, połączone z koncertem promocyjnym VII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy oraz wernisażem wspólnej wystawy prac Kazimierza Starościaka, Eugeniusza Kiszczaka i Krzysztofa Jędrzejca. Początek uroczystości o godz. 18.00.
W programie obchodów zaplanowano m.in. wręczenie nagród Rady Miejskiej Wałbrzycha za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury, wręczenie stypendiów Prezydenta Wałbrzycha dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury, koncert promujący VII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy - w programie koncertu sonaty Fryderyka Chopina i Siergieja Rachmaninowa. Po koncercie wernisaż wystawy prac Kazimierza Starościaka, Eugeniusza Kiszczaka i Krzysztofa Jędrzejca.
Informacje o nagrodzonych:
1. Małgorzata Wiłkomirska jest jedną z najbardziej zasłużonych osób zajmujących się upowszechnianiem kultury muzycznej na terenie Wałbrzycha i w regionie. Od 1980 r. pracuje jako prelegentka i w tym czasie wzięła udział w blisko 15000 koncertów edukacyjnych dla dzieci - tylko w 2009 r. zorganizowała i wykonała 680 koncertów edukacyjnych w przedszkolach i szkołach całego Dolnego Śląska. Koncerty te są unikalną forma upowszechniania muzyki wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Małgorzata Wiłkomirska poza działalnością prelegencką udziela się także w ruchu amatorskim. W 1999 r. założyła i do dziś kieruje Chórem Millenium, a od 2007 r. prowadzi również Chór Frankofonów.
2. Danuta Szymala jest autorką licznych wystaw rękodzieła artystycznego na terenie Wałbrzycha. Prowadzi społecznie Koło Rękodzieła przy Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Wałbrzychu. Za swoją społeczną pracę w 2007 r. została nominowana do tytułu Wolontariusza Roku, a w 2008 r. za działalność na rzecz aktywności seniorów otrzymała wyróżnienie. Danuta Szymala w 2009 r. w ramach programu "Seniorzy w Akcji" zorganizowała Przegląd Dorobku Artystycznego Seniorów. Prowadzone przez nią Koło Rękodzieła pomaga swoim członkom rozwijać pasje, przedstawiać i promować w społeczeństwie tradycje ludowe oraz zachować ciągłość kultury ludowej na terenie Miasta Wałbrzycha.
Informacje o stypendystach:
1. Małgorzata Rykowska - autorka dwóch podręczników, ćwiczeń oraz programu nauczania muzyki dla klas szkół podstawowych. Prowadzi amatorski zespół Gospel, ponadto przygotowuje uczniów do udziału w konkursach muzycznych.
Program stypendium: opracowanie poradnika metodycznego dla osób zajmujących się prowadzeniem zajęć muzycznych w placówkach oświatowych.
2. Zbigniew Szałko - autor dwóch podręczników do nauczania muzyki i czternastu materiałów repertuarowych dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Zajmuje się nauczaniem muzyki, propaguje twórczość muzyczną poprzez organizowanie i sponsorowanie festiwali muzycznych. Prowadzi także szkołę muzyczną "OKTAWA".
Program stypendium: wydanie profesjonalnych materiałów dydaktycznych dla potrzeb nauczycieli muzyki oraz zorganizowanie koncertów uczniów szkoły muzycznej "OKTAWA".
3. Roman Gileta - autor dziewięciu tomików poezji, laureat kilkudziesięciu konkursów poetyckich i prozatorskich. Jest Prezesem Stowarzyszenia Środowisk Twórczych oraz wałbrzyskiego oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich. Organizuje wiele imprez literackich i artystycznych.
Program stypendium: przygotowanie książki zawierającej dwanaście opowiadań o Wałbrzychu i jego mieszkańcach.
4. Jerzy Kosmaty - badacz historii górnictwa w regionie wałbrzyskim. Autor 34 referatów naukowych na temat historii górnictwa wałbrzyskiego. Jako rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydał 5 opinii dot. kopalni w Wałbrzychu. Uzyskał doktorat w Instytucie Historii Techniki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie z tematu historii górnictwa wałbrzyskiego.
Program stypendium: opracowanie i wydanie książki pt. "Kształtowanie się technicznej kadry kierowniczej Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego w okresie 1945-2000" (praca doktorska).
5. Barbara Sałaga - autorka prac malarskich. Zajmuje się także wzornictwem przemysłowym w dziedzinie ceramiki oraz grafiką komputerową. Swoje prace prezentowała w Polsce i za granicą. Za swoje prace otrzymała szereg nagród i wyróżnień.
Program stypendium: stypendium artystka zamierza przeznaczyć na przygotowanie cyklu prac malarskich "Spojrzenie Kobiety".
6. Liliana Gronuś - artystka tworzy obrazy z guzików - posiada Certyfikat za unikalną kolekcję obrazów z guzików. Zajmuje się również pisaniem wierszy i bajek dla dzieci - jest współautorką "Baśniowego Wałbrzycha".
Program stypendium: przygotowanie indywidualnej wystawy obrazów z guzików.
Ewa Frąckowiak
Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu
Tel. 74 66 55 189, 602 72 58 31
Fax. 74 66 55 118
Zamek Książ zaprasza na XXVIII Festiwal Kwiatów i Sztuki w dniach od 30 kwietnia do 03 maja 2016r.
Majowy „Festiwal Kwiatów i Sztuki” to sposób w jaki witamy powracającą do życia wiosnę: poprzez girlandy kwiatów, zachwycające aranżacje florystyczne, niesamowite występy artystyczne, pokazy i animacje, tańce dworskie oraz warsztaty formowania drzewek bonsai. W tym czasie Zamek Książ zamienia się w bijące serce Dolnego Śląska – to właśnie tu gromadzi się tysiące turystów, fascynatów roślin i miłośników ogrodnictwa z całej Polski. Bajeczny wygląd zamku połączony z wyjątkowym programem artystycznym, sprawia, że „Festiwal Kwiatów i Sztuki” to jedna z najciekawszych, i na pewno najbarwniejszych, propozycji na spędzenie majówki w Polsce.W Książu kochamy kwiaty, a ich święto celebrujemy hucznie!
Louis Hardouin senior (1877- 1954), z St. Benoit we Francji, szef kuchni na dworze książąt von Pless w Książu od 1909 do 1925 roku. Wcześniej pracował w rezydencjach arystokratycznych Londynu. Mistrz wykwintnej kuchni był także obdarzony wyjątkowym talentem fotograficznym. Przez ponad 20 lat utrwalał na szklanych, stereoskopowych negatywach zamek Książ i jego okolice, książęcą rodzinę, krewnych Hochbergów, a także znamienitych gości odwiedzających ich siedziby. Główny temat jego zdjęć stanowią ludzie zatrudnieni w zamku, pokazani w dni powszednie i świąteczne. Po wybuchu I wojny światowej, francuski szef kucharzy zamkowych stał się jedną z pierwszych ofiar nagonki na cudzoziemców z krajów Ententy przebywających w cesarskich Niemczech. Ze względu na zamiłowanie do fotografii był podejrzewany i oskarżany o szpiegostwo.
czytaj więcejFotografie, rzadkie dokumenty oraz niezwykła historia ich powrotu z Kanady na Śląsk. Rozmawiamy z Michałem Wyszowskim, redaktorem Radia Wrocław, który brał udział w wyprawie po „skarb zamku Książ”.
- Jak narodził się pomysł wyprawy do Kanady?
- Kilka lat temu Jean Wessel wysłała album z pierwszymi zdjęciami do Książa. Mieliśmy więc jej adres i postanowiliśmy to wykorzystać. Szybko ustaliliśmy telefon. Nagraliśmy się na skrzynkę w jej telefonie. Na odpowiedź nie musieliśmy długo czekać. Po dwóch tygodniach powiedziała „przyjeżdżajcie’’.
Blisko 1500 fotografii z początku XX wieku trafiło do zamku Książ. Znakomitą kolekcję autorstwa Louisa Hadouina pozyskali dla Wałbrzycha przedstawiciele Zamku Książ, fundacji Księżnej Daisy von Pless oraz redaktor radia Wrocław.
Trzon kolekcji Louisa Hardouina stanowi 41 prawie stuletnich kaset zawierających około osiemset ujęć zamku Książ, jego otoczenia, a także rezydencji rodziny Hochbergów na Górnym Śląsku, zamku w Pszczynie i pałacyku myśliwskiego w Promnicach. Nadworny kucharz książąt von Pless w latach 1909-1926 fotografował z pasją i niemal bezustannie. Bajeczna kolekcja, w której posiadanie wszedł Zamek Książ w Wałbrzychu przy współpracy z Fundacją Księżnej Daisy von Pless, w latach 80-tych ubiegłego stulecia trafiła z Londynu do Burlington w Kanadzie. Odziedziczyła ją wnuczka autora zdjęć, pani Jean Wessel, córka Louise’a Hardouine’a Jr (1906-1986).
Na wałbrzyskim rynku wydawniczym pojawi się niebawem publikacja pod wieloma względami unikatowa. „Instytucje dla dobra górników Kopalń Książańskich Jego Wysokości, Księcia von Pless w Wałbrzychu na Śląsku” pokazują górnicze miasto, którego już nie ma. Miasto z 1904, w którym życie pracownika książęcej kopalni było zorganizowane od zmierzchu do świtu, łącznie z czasem wolnym i miejscem w którym robił zakupy. Premiera wydawnictwa dla czytelników i mediów odbędzie się 10 kwietnia w Sali Maksymiliana w Zamku Książ o godzinie 17:30. Książkę będzie podpisywał osobiście książę Bolko von Pless.
czytaj więcej