sowie

Zamek Książ w Wałbrzychu, Imprezy Zamek Książ oraz Konferencje na zamkach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-06-12 08:43

Ostatni komentarz:

Było nawet fajnie. Potańcówka też, tylko trochę krótko.
Miło, że nie występował zespół Krąg trzeci raz z tym samym programem.Szkoda, że nie było zadaszonej sceny przed zamkiem bo trochę ciasno było przy wejściu.
Dzieciaczki z obrzędu były zajefajnym widoczkiem. Zwłaszcza sceny z ogniem i puszczanie wianków. Ładnie to przygotowali.
Ten teatr z zamku też wesoły. Nie wiedziałem nawet, że tam jest teatr. Czy ktoś może powiedzieć czy coś o nich wie?
Pozdrawiam
Hubert ; od redakcji: zapewne chodzi o Teatr William-E?

 


dodany: 2009.06.21 13:13:51
przez: KuPało
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-31 12:56

Ostatni komentarz: odbudowac stary ksiaz . bedzie druga atrakcja ksiaza . komitet odbudowy starego ksiaza /alte burg / ,
dodany: 2009.04.25 08:22:14
przez: stary ksiaz
czytaj więcej
Data newsa: 2008-11-26 15:42

Ostatni komentarz: a co z zamkiem stary ksiaz on tez zasluguje na odbudowe
dodany: 2009.01.22 13:01:30
przez: stary ksiaz
czytaj więcej
Data newsa: 2008-12-08 10:51

Ostatni komentarz: odbudowac zamek stary ksiaz hanba dla polakow
dodany: 2009.01.09 17:02:17
przez: stary ksiaz
czytaj więcej
Imprezy w zamku książ
2009-09-21 12:03

Obrzędy, rytuały sobótkowe, taneczna zabawa do późnej nocy oraz wiele innych atrakcji przygotowali organizatorzy z okazji Nocy Kupały znanej dzisiaj jako Noc Świętojańska, która odbyła się w Zamku Książ.
 


Święto jedności, połączenia ognia i wody, słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety, urodzaju i płodności, miłości i radości obchodzone w najkrótszą noc w roku – Noc Świętojańską. Tradycja obchodzenia tego święta wypadającego w najkrótsza noc w roku z 23 na 24 czerwca swoimi korzeniami sięga pradawnych świat powitania lata,miłości i płodności. W noc letniego przesilenia w całej europie odprawiano liczne obrzędy, czary i wróżby. Do dnia dzisiejszego w wielu miejscach obchodzi się jeszcze Noc Kupały (prawdopodobnie od imienia pogańskiego bożka Kupały, patrona miłości i urodzaju) Dnia 19.06.2009 r. o godz. 20.00 Mieszkańcy Wałbrzycha i okolic mieli możliwość świętowania tej niezwykłej nocy na dziedzińcu i w ogrodach Zamku Książ.
Tego typu imprezy w Książu odbywają się regularnie i zawsze odnoszą sukces co z jest wynikiem dobrej organizacji i długich przygotowań. Tym razem także organizatorzy zadbali ze szczegółami o wszystkie elementy, a przede wszystkim o stworzenie magicznej atmosfery: muzyka, specjalnie podświetlone okna zamku, ogniska, pochodnie oraz dziewczęta w białych sukniach z długimi rozpuszczonymi włosami i wiankami na głowach – to wszystko tworzyło bardzo specyficzną słowiańską atmosferę. Nie zabrakło także typowego dla tego wieczoru obrzędu takich jak szukania kwiatu paproci, według legendy paproć kwitnie raz w roku właśnie w tę noc, szczęśliwemu znalazcy kwiat wskaże drogę do skarbu... Dziewczęta jak nakazała tradycja puszczały na wodę wianki, symbol panieństwa. Odbyły się także liczne zabawy i konkursy. Dzięki dobrej organizacji zabawa trwała do późnej godziny, mimo nie sprzyjającej deszczowej pogodzie. Również wszystkie atrakcje odbyły się zgodnie z planem. Przed gośćmi wystąpiły liczne grupy taneczne z okolicznych szkół, druga cześć zabawy upłynęła przy koncercie Muzyka Świata, który zakończył się pokazem Światło i Dźwięk.
Organizatorzy zadbali także o niezmotoryzowanych gości i do godziny 1.00 w nocy z dnia 19 na 20 kursował autobus linii nr 8.
Dal organizatorów i współtwórców imprezy w Książu ogromne brawa za pomysł i jego realizację.
 



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: