Było nawet fajnie. Potańcówka też, tylko trochę krótko.
Miło, że nie występował zespół Krąg trzeci raz z tym samym programem.Szkoda, że nie było zadaszonej sceny przed zamkiem bo trochę ciasno było przy wejściu.
Dzieciaczki z obrzędu były zajefajnym widoczkiem. Zwłaszcza sceny z ogniem i puszczanie wianków. Ładnie to przygotowali.
Ten teatr z zamku też wesoły. Nie wiedziałem nawet, że tam jest teatr. Czy ktoś może powiedzieć czy coś o nich wie?
Pozdrawiam
Hubert ; od redakcji: zapewne chodzi o Teatr William-E?
WYSTAWA "3 Międzynarodowe Triennale Grafiki Imienia Gianni Demo - nagroda miasta Chieri" 08.05.09 - 14.06.09 WGS BWA Zamek Książ. WERNISAŻ WYSTAWY 08.05.09 (piątek) godz. 18.00.
Na ciągle zmieniającej się arenie światowej grafiki pojawiło się w szerokim zakresie zjawisko wymiany a nawet łączenia się międzynarodowych imprez lub zapraszania do swego programu reprezentacji różnych krajów. Triennale Kraków wysłało w ostatnim czasie kolekcje narodowe na Triennale w Kaliningradzie, w Bradforrd, w Cremonie i ostatnio w Chieri, które prezentować będzie Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA "Zamek Książ" i "Królikarnia", Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.
Trzecia edycja konkursu grafiki artystycznej zorganizowana przez Associazione Piemontese Arte pod nazwą "3rd International Etching Triennial Gianni Demo - City of Chieri Award" odbyła się jesienią 2008r. we Włoszech w mieście Chieri, położonego w pobliżu Turynu. Ten, kto miał przeżyć kilka godzin w pięknym Chieri pełnym wspaniałych pomników gotyckiej i renesansowej architektury, kto miał chodzić wąskimi uliczkami Chieri, mieście nieskażonym plagą bilbordów, ten rozumie ideę organizatorów. Zrozumie, że bliższy i ważniejszy jest dla nich świat wspaniałej tradycji wielkich włoskich mistrzów.
Organizatorzy Triennale w Chieri zaprosili imiennie do konkursu kilkudziesięciu włoskich artystów grafików tworzących grafiki w technikach klasycznych, głównie w technice akwafory, akwatinty, suchej igły, drzeworytu, spośród których międzynarodowe jury zakwalifikowało do wystawy 60 grafik. Wystawie grafików włoskich towarzyszyła wystawa grafiki polskiej, reprezentowana dziełami wybitnych 15 grafików z naszego kraju. Spotkanie na wystawie grafiki włoskiej i polskiej stwarza dla artystów możliwość dialogu, wzajemnej inspiracji, a dla publiczności spojrzenia na nieporównywalne piękno, które twórcy osiągają stosując tradycyjne techniki graficzne.
Źródło: um.walbrzych.pl
Zamek Książ zaprasza na XXVIII Festiwal Kwiatów i Sztuki w dniach od 30 kwietnia do 03 maja 2016r.
Majowy „Festiwal Kwiatów i Sztuki” to sposób w jaki witamy powracającą do życia wiosnę: poprzez girlandy kwiatów, zachwycające aranżacje florystyczne, niesamowite występy artystyczne, pokazy i animacje, tańce dworskie oraz warsztaty formowania drzewek bonsai. W tym czasie Zamek Książ zamienia się w bijące serce Dolnego Śląska – to właśnie tu gromadzi się tysiące turystów, fascynatów roślin i miłośników ogrodnictwa z całej Polski. Bajeczny wygląd zamku połączony z wyjątkowym programem artystycznym, sprawia, że „Festiwal Kwiatów i Sztuki” to jedna z najciekawszych, i na pewno najbarwniejszych, propozycji na spędzenie majówki w Polsce.W Książu kochamy kwiaty, a ich święto celebrujemy hucznie!
Louis Hardouin senior (1877- 1954), z St. Benoit we Francji, szef kuchni na dworze książąt von Pless w Książu od 1909 do 1925 roku. Wcześniej pracował w rezydencjach arystokratycznych Londynu. Mistrz wykwintnej kuchni był także obdarzony wyjątkowym talentem fotograficznym. Przez ponad 20 lat utrwalał na szklanych, stereoskopowych negatywach zamek Książ i jego okolice, książęcą rodzinę, krewnych Hochbergów, a także znamienitych gości odwiedzających ich siedziby. Główny temat jego zdjęć stanowią ludzie zatrudnieni w zamku, pokazani w dni powszednie i świąteczne. Po wybuchu I wojny światowej, francuski szef kucharzy zamkowych stał się jedną z pierwszych ofiar nagonki na cudzoziemców z krajów Ententy przebywających w cesarskich Niemczech. Ze względu na zamiłowanie do fotografii był podejrzewany i oskarżany o szpiegostwo.
czytaj więcejFotografie, rzadkie dokumenty oraz niezwykła historia ich powrotu z Kanady na Śląsk. Rozmawiamy z Michałem Wyszowskim, redaktorem Radia Wrocław, który brał udział w wyprawie po „skarb zamku Książ”.
- Jak narodził się pomysł wyprawy do Kanady?
- Kilka lat temu Jean Wessel wysłała album z pierwszymi zdjęciami do Książa. Mieliśmy więc jej adres i postanowiliśmy to wykorzystać. Szybko ustaliliśmy telefon. Nagraliśmy się na skrzynkę w jej telefonie. Na odpowiedź nie musieliśmy długo czekać. Po dwóch tygodniach powiedziała „przyjeżdżajcie’’.
Blisko 1500 fotografii z początku XX wieku trafiło do zamku Książ. Znakomitą kolekcję autorstwa Louisa Hadouina pozyskali dla Wałbrzycha przedstawiciele Zamku Książ, fundacji Księżnej Daisy von Pless oraz redaktor radia Wrocław.
Trzon kolekcji Louisa Hardouina stanowi 41 prawie stuletnich kaset zawierających około osiemset ujęć zamku Książ, jego otoczenia, a także rezydencji rodziny Hochbergów na Górnym Śląsku, zamku w Pszczynie i pałacyku myśliwskiego w Promnicach. Nadworny kucharz książąt von Pless w latach 1909-1926 fotografował z pasją i niemal bezustannie. Bajeczna kolekcja, w której posiadanie wszedł Zamek Książ w Wałbrzychu przy współpracy z Fundacją Księżnej Daisy von Pless, w latach 80-tych ubiegłego stulecia trafiła z Londynu do Burlington w Kanadzie. Odziedziczyła ją wnuczka autora zdjęć, pani Jean Wessel, córka Louise’a Hardouine’a Jr (1906-1986).
Na wałbrzyskim rynku wydawniczym pojawi się niebawem publikacja pod wieloma względami unikatowa. „Instytucje dla dobra górników Kopalń Książańskich Jego Wysokości, Księcia von Pless w Wałbrzychu na Śląsku” pokazują górnicze miasto, którego już nie ma. Miasto z 1904, w którym życie pracownika książęcej kopalni było zorganizowane od zmierzchu do świtu, łącznie z czasem wolnym i miejscem w którym robił zakupy. Premiera wydawnictwa dla czytelników i mediów odbędzie się 10 kwietnia w Sali Maksymiliana w Zamku Książ o godzinie 17:30. Książkę będzie podpisywał osobiście książę Bolko von Pless.
czytaj więcej